2008.08.10 Neuss: Prvá medaila a veľa sklamaní

Zatiaľ čo Ditte Kotzian a Heike Fischer zabezpečili prvý nemecký cenný kov v Pekingu synchronizovaným skokom s bronzom, plavci a opäť strelci boli sklamaní.

veľa

Vodní skokani Ditte Kotzian a Heike Fischer vybojovali pre nemecké mužstvo prvú medailu v 13. rozhodnutí na olympijských hrách v Pekingu. Vicemajsterky sveta z Berlína a Lipska obsadili tretie miesto v synchronizovanom výskoku z 3-metrovej paluby za dvojicou čínskych majstrov sveta Wu Minxia/Guo Jingjing (343,5) a majsterkami Európy Juliou Pachalinou/Anastasiou Posdnjakowou (323, 61).

Plavec Michael Phelps medzitým úspešne zahájil svoju zlatú misiu. Dvadsaťtriročný mladík si vylepšil vlastný rekord o 1,41 s vo finále na 400 m polohové preteky za 4: 03,84 minúty. Maďar Laszlo Cseh bral striebro a bronz získal Ryan Lochte z USA. Austrálčanka Stephanie Riceová zaplávala svetový rekord aj vo svojom víťazstve nad 400 m polohové preteky za 4: 29,45 minúty. Doterajšia držiteľka svetového rekordu Katie Hoff z USA sa musela uspokojiť s bronzom za Kirsty Coventryovou.

Ženská štafeta vo voľnom štýle minul medailu

Ženskému kvartetu na 4x100 m voľný spôsob okolo Britty Steffenovej unikla medaila. Po druhom mieste v predbežných pretekoch skončili Berlínčanky a jej kolegyne Meike Freitagová, Daniela Götzová a Antje Buschschulteová iba piate. Zlato putovalo do Holandska, striebro do USA a bronz aténskemu víťazovi Austrálii.

Svetový šampión Park Taehwan z Južnej Kórey získal zlatú medailu na 400 m voľný spôsob. Osemnásťročný mladík zvíťazil pred Číňanom Zhang Linom a najrýchlejším lídrom Larsenom Jensenom z USA. V úvodných fázach vypadli dvaja nemeckí štartujúci Paul Biedermann a Christian Kubusch.

Sklamanie z Poewe a Meeuw

Po Sarah Poeweovej nad 100 metrov hrudníka bola Helge Meeuwová vyradená z olympijských plaveckých súťaží v Pekingu ako druhá nemecká európska rekordérka nad 100 metrov späť. Frankfurter zostal vysoko nad svojím najlepším časom a skončil na 19. Veterán Thomas Rupprath bol tiež vyradený na 33. mieste.

Po silnom drezúrnom výkone si nemeckí všestranní jazdci udržali svoju šancu na zlato na výstave olympijských koní v Hongkongu. Po prvej z troch disciplín je majster sveta na druhom mieste za Austráliou a pred USA.

Guo Wenjun získal na olympijských hrách v Pekingu druhú zlatú medailu pre hostiteľskú Čínu. Dvadsaťštyriročný ázijský šampión zvíťazil vzduchovou pištoľou so ziskom 492,3 bodu pred ruskou majsterkou sveta Natáliou Paderinou, ktorá nazbierala 489,1 bodu. Bronz si pripísal Gruzínec Nino Salukwadze so 487,4 bodmi. Majsterka Európy Claudia Verdicchio z Buchheimu obsadila desiate miesto. Ex-majster sveta Munkhbayar Dorjsuren zo Schweinfurtu sklamal na 24. Miesto po olympijskom triumfe Kateriny Emmonsovej získal jej strelecký kolega David Kostelecký zlato aj pre Česko. Vicemajster Európy zvíťazil pred Talianom Giovannim Pellielom, ktorý bol v Aténach druhý. O rozskoku o bronz rozhodoval aténsky víťaz Alexej Alipow z Ruska. Spoluzakladateľ Karsten Bindrich z Eußenhausenu vynechal vo výskoku finále najlepšej šestky a bol siedmy.

Basketbalisti začínajú jasným víťazstvom

Nemecké basketbalistky odštartovali olympijský turnaj s nádejným úvodným víťazstvom. Tím okolo superhviezdy Dirka Nowitzkiho zvíťazil proti šampiónom Afriky Angole 95:66 a položil tak základ štvrťfinále. Štyri najlepšie tímy z oboch skupín po šiestich sa dostanú do kola posledných ôsmich. Najlepšími vrhačmi nemeckého tímu sa stali profesionáli NBA Chris Kaman s 24 bodmi a Nowitzki s 23 bodmi.

Nemeckí vodní pólisti sa na začiatku olympijského turnaja v Pekingu z aféry vytiahli, prekvapenie im však chýbalo. Tím národného trénera Hagena Stamma podľa očakávania podľahol zlatým favoritom Srbsku 7:11, ukázal však celkovo dobrý výkon.

Ulrike Schümann z Berlína a jej posádka Yngling strácajú zo zreteľa cenný kov, o ktorý sa usilujú na olympijských pretekoch v plachetnici v Qingdao. Po sobotných sklamaných výsledkoch na štarte sa trojnásobná vicemajsterka sveta v nedeľu dostala iba na siedmu a desiatu priečku. To znamená, že po štyroch z celkovo desiatich pretekov pred medailovými pretekmi je 35-ročná žena a jej tím celkovo až na ôsmom mieste.

Hádzanárka po problémoch úspešná

Nemecké majsterky sveta v hádzanej úspešne štartovali na olympijskom turnaji v Pekingu napriek problémom so štartom. Tím národného trénera Heinera Branda sa po slabom prvom polčase presadil proti Južnej Kórei 27:23 a urobil tak prvý krok do štvrťfinále. Najlepší nemecký vrhač proti WM-15. bol Lemgoer Michael Kraus so siedmimi zásahmi.

Jej obľúbenej Judith Arndtovej unikla zlatá medaila, v ktorú dúfala v olympijských pretekoch cestných bicyklov. Keď Britka Nicole Cookeová zvíťazila na olympijských hrách, lipská žena sa v daždivom daždi musela uspokojiť s umiestnením mimo medailových pozícií. Pred štyrmi rokmi v Aténach získal Arndt Združenie nemeckých cyklistov striebornú medailu. Emma Johansson zo Švédska sa tentoraz umiestnila v pretekoch na 126 km na druhom mieste, bronz si pripísala Talianka Tatiana Guderzo.

Thajka Prapawadee Jaroenrattanatarakoon získala zlatú medailu v olympijskom dueli vzpieračov do 53 kilogramov v Pekingu. 19-ročná Julia Rohde z Görlitzu skončila na siedmom mieste a bola iba dva kilogramy pod svojím nemeckým rekordom. Juhokórejská Yoon Jinhee získala striebro pred bieloruskou Nastassiou Nowikawou vďaka svojej o 150 gramov nižšej telesnej hmotnosti.

Búrka so silnými dažďami a silným vetrom spôsobila v nedeľu predčasné zastavenie olympijskej veslárskej regaty. V pekingskom parku Shunyi sa svetová federácia FISA rozhodla zastaviť pred ôsmymi pretekmi mužov a žien. Spočiatku nebolo jasné, kedy sa preteky naplánujú.

Nicolasa Kiefera zastavil dážď na olympijskom tenisovom turnaji. Hanoveriančan vo svojom zápase prvého kola proti Bielorusovi Maxovi Mirnyimu viedol 6: 3. Potom zrážky spôsobili prerušenie hry, ktorá musí teraz pokračovať v pondelok.

Iba 17-ročný Long Quingquan zdokonalil otvárač olympijských snov pre čínskych vzpieračov. Deň po víťazstve Chen Xiexia získal tínedžer zlato v triede do 56 kg v dueli proti Hoang Anh Tuan z Vietnamu. Bronz si odniesol Eko Yuli Irawan z Indonézie.

Gymnastky chýbajú vo finále

Po katastrofálnom výkone sa predčasne skončili olympijské hry v Pekingu pre nemecký gymnastický oddiel. 16 rokov po zatiaľ poslednom vystúpení na olympijskej scéne to stačilo zverencom hlavného trénera Ulla Kocha v kvalifikácii iba na dvanáste a posledné miesto. V stredu sa do finále tímu dostalo iba osem najlepších tímov.

Talian Matteo Tagliariol získal zlatú medailu v šerme na epee na olympijských hrách v Pekingu. Dvadsaťpäťročný mladík sa vo finále presadil proti Francúzke Fabrice Jeannetovej 15: 9. Bronz si pripísal Španiel Jose Luis Abajo.

Masato Uchishiba rovnako ako pred štyrmi rokmi v Aténach získal olympijské zlato v džude v triede do 66 kg. Vo finále Japonci zdolali niekoľkonásobného medailistu EM Benjamina Darbeleta z Francúzska. V bojoch o bronz zvíťazili Pak Chol Min zo Severnej Kórey a kubánsky Yordanis Arencibia. Rovnako ako pred štyrmi rokmi získal Xian Dongmei v Aténach olympijské zlato. V triede do 52 kg zvíťazili Číňania An Kum Ae zo Severnej Kórey. Bronz si vybojovali Soraya Haddad z Alžírska a Misato Nakamura z Japonska. Romy Tarangul z Frankfurtu nad Odrou bol jediným nemeckým štartujúcim, ktorý vypadol v nádejnom kole proti Belgičanke Ilse Heylenovej.

Juhokórejské lukostrelkyne získali zlatú medailu v súťaži tímov. V ázijskom dueli zvíťazili s 224 kruhmi pred Čínou s 215 kruhmi. Francúzsko zvíťazilo v boji o bronz proti Veľkej Británii.

Majsterky Európy v plážovom volejbale Sara Gollerová/Laura Ludwigová začali olympijský turnaj šitý na mieru. Medailoví kandidáti z Berlína nemali problémy s výhrou 2: 0 proti Juhoafričankám Judith Augoustidesovej a Vitaline Nel.

Nemeckí olympijskí hokejoví šampióni začali na letných hrách v Pekingu šitý na mieru. Tím trénera Michaela Behrmanna zvíťazil proti Veľkej Británii 5: 1. Druhým súperom v skupine B je v utorok Nový Zéland. Najlepšie štyri tímy z každej z dvoch skupín po šiestich postúpia do štvrťfinále.

Volejbalisti skomplikovali štart

Nemeckí volejbalisti odštartovali prvý olympijský turnaj po 36 rokoch jednou prehrou. Tím národného trénera Steliana Moculesca prehral 3: 0 s vicemajstrami sveta Poľskom. V druhom sete dali Nemci štyri setbaly. Ďalším súperom v predkole je v utorok vicemajster Európy Rusko. Ďalšími nemeckými súpermi sú tretie majstrovstvá Európy v Srbsku, outsider Egypta a olympijský víťaz v Aténach Brazília.

Napriek zúrivému boju vypadol druhý zo štyroch nemeckých boxerov v prvom kole na olympijských hrách v Pekingu. Welterweight Jack Culcay-Keth z Darmstadtu podľahol Juhokórejčanovi Kim Jungjooovi. Konštantín Buga v strednej váhe už v sobotu neuspel, Berlínčan podľahol Carlosovi Gongora 7:14.