Werder pokračuje bez víťazstva: kľúčna kosť, kľúčová scéna

Otvoriť obrázok na novej stránke

Pre Maxa Kruseho sa domáci zápas proti Schalke skončil bolestným koncom.

(Foto: Carmen Jaspersen/DPA)

Pretože Brémy viedli proti Schalke 04 1: 2, hanzovníci sa začali opäť otriasať začiatkom sezóny - najmä preto, že Max Kruse, ktorý sa zranil na ramene, hrozí vypadnutie na niekoľko mesiacov.

Ralf Wiegand, Brémy

Začína sa to znova, rovnako ako v minulej sezóne, ako v predošlej, akosi neustále v minulých rokoch. Zlý štart do sezóny je teraz súčasťou Werderu Brémy, rovnako ako Roland je súčasťou brémskeho námestia. Čakanie na prvé víťazstvo je už vo Weseri folklórom. V tejto sezóne je rozdiel oproti predchádzajúcim rokom, keď brémske mužstvo dostalo svoje úvodné klapky často poľutovaniahodným spôsobom - ale nešťastné prehry neprinášajú ďalšie body. A stav 1: 2 (1: 1) proti FC Schalke bol skutočne veľmi, veľmi nešťastný.

Mnoho návštevníkov brémskeho štadióna Weser tušilo, že to mohla byť kľúčová scéna hry už po 17 minútach predtým, ako sa objavili povesti, že Max Kruse si mohol zlomiť kľúčnu kosť. Pre hru v Brémach je Max Kruse niečo ako mozog, pľúca a srdce spojené do jedného; V lete vzal klub do ruky fámy o troch miliónoch eur, len aby kúpil 29-ročnú klauzulu o prepustení. Bez Kruse a jeho 14 gólov v druhej polovici sezóny by Brémy už pravdepodobne nehrávali bundesligu, bez jeho šablón pre Fína Bartelsa, bez jeho neortodoxných ciest, bez jeho často nepotlačiteľného nasadenia.

A potom už len 17. minúta proti Schalke 04, duel ako dopravná nehoda, kde Schalke Thilo Kehrer bolo auto, ktoré nekontrolovane vrazilo do chodca Maxa Kruseho. Útočník Brém, ktorý bol doposiaľ v hre oveľa lepší ako v svojich predchádzajúcich troch vystúpeniach v tejto sezóne, nekontrolovateľne spadol na zem a o pár minút neskôr sa pre neho hra skončila. Kľúčna kosť, kľúčová scéna.

S Kruseom musí byť táto hypotéza povolená, Brémy by sotva prehrali zápas proti Schalke, ktorý bol dlho porazený. Odvtedy im chýbal na jednej strane exekútor, ale aj postava v hre, ktorá premenila latentne viditeľnú prevahu v prednej tretine poľa na skutočné nebezpečenstvo. Hostia mali nakoniec v druhom polčase iba jednu veľkú šancu skórovať a vyhrať zápas vo Weserstadione, ktorého sa Brémy nikdy nemali vzdať.

Schalke si našiel cestu späť do hry iba vďaka vlastnému gólu Brém

Ishak Belfodil, ktorý bol podpísaný až po začiatku sezóny, nahradil Kruse, útočníka, ktorý sa označuje skôr za prípravku, „ako číslo desať“, ako nedávno uviedol. Ako pripravovateľ mal v druhej polovici skutočne veľmi silné scény, nenašiel sa však nikto, kto by z jeho akcií urobil góly. Niekto ako Kruse. Werder mal väčšie šance na víťazstvo v zápase aj v druhom polčase s malou šancou. „Je to mimoriadne trpké,“ uviedol tréner Alexander Nouri. "Sme sklamaní, pretože nemôžete prehrať takúto hru. Bola to mimoriadne nešťastná hra. Proti silným súperom sme odohrali skutočne kvalitný zápas, musíte sa však za túto snahu odmeniť."

Napodiv, Bremen sa po odchode Kruseho ujal vedenia a po faule Kehrera mala hra niekoľko vzrušujúcich minút. V 20. min odhodený obranca Lamine Sané premenil odrazenú loptu od žrde. Výhra 1: 0 bola zaslúžená proti nevyspytateľným hráčom Schalke, ale sotva trvala dve minúty. Rovnako ako pred úvodným gólom, vyrovnaniu Schalke predchádzal rohový kop, brankár Werdera Jiří Pavlenka nepichol loptu dostatočne ďaleko, v pokutovom území došlo k nepokojom a lopta vyrazila z hlavy obrancu Werderu Miloša Veljkoviča do brány (22.). Dovtedy žiaden hráč Schalke nestrieľal na brémsku bránu, a napriek tomu bolo 1: 1.

Schalkeho klenot Goretzka sa takmer nekoná - ale potom dá nohu na dráhu rohovej lopty

Daný cieľ, ktorý Schalke nedal ani kúsok bezpečia. Stambouli, striedajúci v brejku, alebo Caligiuri vždy meškali, Leon Goretzka sa pre dlhé úseky nekonal, útočník Burgstaller zostal bez gólu. Znovu a znovu nedočkavý tréner Domenico Tedesco frustrovane zamával postrannou čiarou, pretože jeho tím prehral príliš veľa duelov a dal Werderovi príležitosti na zmenu hry. Najväčšiu šancu mal Rakúšan Florian Kainz, ktorý z veľmi krátkej vzdialenosti hlavičkou vyskúšal reflexy brankára Schalke Fährmanna (37.).

Ako by mal Werder vyhrať tento zápas vzhľadom na slabinu na konci sezóny, bez Kruseho, nebolo celkom jasné ani v druhej polovici; že Brémy by to mohli stratiť, sa zdalo ešte nepravdepodobnejšie. Iba striedania bývalého Bremera Franca di Santa a najmä Breela Embola, ktorý je po ročnej pauze po zranení považovaný za nováčika v Schalke, zodpovedali ambíciám hostí chcieť v tejto sezóne hrať opäť na vrchole. Robia to zatiaľ, pretože tretí gól v hre, ten rozhodujúci v 83. minúte, vyšiel z rohu. Goretzka zrazu stál voľne v dave, položil nohu na dráhu a pripísal si šťastné víťazstvo Schalke. „Nebolo to ľahké, do zápasu sme sa dostali ťažko,“ priznal tréner hostí Domenico Tedesco. „Sme šťastní a spokojní s tromi bodmi.“

A tím Brém sa chystá naštartovanie znova, dlhé čakanie na svoje prvé víťazstvo. Ako každý rok.