Víťaz Wijku Roven Vogel: "Teraz vidím veci uvoľnenejšie ako predtým."

Nemeckí šachoví majstri nie sú práve zahltení pozvánkami na silné turnaje typu každý s každým, naopak. Takéto miesta sú zriedkavé a so zmenami, ktoré sa dejú okolo superdortmundského turnaja, sú ešte zriedkavejšie.

Dúfať v pozvánky je jedna cesta. Druhou je získanie atletickej kvalifikácie. Vincent Keymer a Daniel Fridman ukázali cestu: Vďaka víťazstvám na Grenke Open 2018 a 2019 sa títo dvaja kvalifikovali do Grenke Classic nasledujúceho roku.

„Pre mňa najväčší a najsilnejší turnaj vôbec“

Podobný puč teraz dosiahol aj bývalý majster sveta do 16 rokov Roven Vogel. Devätnásťročný mladík vyhral kvalifikačný turnaj na turnaji Tata Steel Chess vo Wijk an Zee. V roku 2021 má účasť na turnaji Challenger.

Za rok sa stretne s výberom skutočných najlepších veľmajstrov z ligy 2650+ a s niektorými mladými hviezdami na jednom z popredných a najuznávanejších šachových festivalov na svete, pravdepodobne aj s Vincentom Keymerom. „Bude to môj najväčší a najsilnejší turnaj vôbec,“ hovorí Roven.

Hovorili sme s mladým šachovým majstrom z Drážďan o jeho úspechu vo Wijku - a o tom, čo je potrebné urobiť, aby tam v roku 2021 prežil v triede.

roven

Blahoželáme! Víťazstvom v kvalifikácii vo Wijk an Zee ste sa kvalifikovali na budúci rok turnaj Challenger. Ako ste sa dostali do kvalifikácie?

Môžete sa prebojovať až do kvalifikácie na kruhových turnajoch vo Wijku, ale ja som sa zaregistroval priamo. Organizátor uviedol, že je veľká pravdepodobnosť, že sa nebude registrovať veľa silnejších hráčov, potom tam budem. A tak sa aj stalo.

Je úžasné, že sa registrujú nie veľmi silní hráči, že? Prvá cena, ktorá sa kvalifikuje do kategórie Challenger, je mimoriadne atraktívna.

Možno mnohí nevedia, že sa tam môžete jednoducho zaregistrovať.

Úspešný štart proti obľúbencovi Elo: 26… Nxg4 uniklo Bielym. Po 27.hxg4 Bxd4 + 28.Rxd4 Da7 a ... e5 White má problém s pinom.

Preveďte nás turnajom. Ako to šlo?

V prvom kole išlo priamo do čierneho proti obľúbencovi Elo Thomasovi Beerdsenovi. Otvorenie nebolo skvelé, urobil som dve nepresnosti. Musel som dať pešiaka, asi nie dostatočné odškodnenie, ale aspoň praktické príležitosti. Potom s 26.h3 prehliadol trik 26… Nxg4, ktorý funguje kvôli motívom špendlíkov na uhlopriečke g1-a7. V tom okamihu sa príliv zmenil. Hra nebola dobrá.

Ale dôležité. Hneď na začiatku ste dostali z cesty nominálne najlepšieho súpera.

Máte pravdu, nesmierne dôležité pre priebeh turnaja a konečný výsledok. V druhom kole sa mi opäť podarilo s Blackom, proti Fredovi Slingerlandovi, získať čistú výhru ...

... a potom v treťom kole už nikto nečakal.

Akash G, indický IM. Krátko predtým takmer vyhral indický šampionát a získal tam 30 Elo plus. S bielym som mal proti nemu pozíciu sizi s prepnutými farbami na palubovke, rýchlo vyhral, ​​ale bolo ťažké ukončiť hru. Aj po tom, čo ho vyhodil, keď nebol čas, nebola koncovka napriek viacúrovni triviálna. Trvalo to večne, 84 ťahov a stálo to nervy.

Tri z troch, perfektný štart.

Potom štvrté kolo, hrozné. Po otvorení som bol opäť v dobrej forme, bauer bol proti nominálne najhoršiemu hráčovi turnaja, myslel som si, že to musím len využiť. A potom som zrazu nič nevidel. Hra ma hnevala, pretože som hral tak zle.

„Bude veľký“: majster sveta do 14 rokov Aydin Suleymanli. | Foto: ChessBase India

Táto porážka vás nevyradila z kurzu.

Ale už. V piatom kole som rýchlo remizoval s Whiteom. Po zlej hre, ako je štvrté kolo, málokedy máte chuť hrať šach, pokiaľ nechcete dokázať, že to zvládnete lepšie. V ten deň to tak nebolo so mnou. Ani súper nebol zlý.

Aydin Suleymanli z Azerbajdžanu.

Úradujúci majster sveta do 14 rokov, Elo 2473. Bude skvelý. Povedal mi, že bol profesionálom tri roky. A to o 14!

Potom ste opäť nazbierali dva plné body.

Áno, prekvapivo pohodlné. Môj dojem bol, že niektorí hrali hlboko pod svoju úroveň. Niekoľko hier v turnaji bolo dosť krátkych, pretože jedna strana nekládla žiadny odpor.

"Vedel som, že koncovka je v poriadku": Dokumenty o spotrebe času, ktoré Roven Vogel dostal na palubovku proti Arthurovi Pijpersovi.

A museli ste zostať pri vodcovi Nico Zwirovi.

Začal 2/3, potom päť výhier v rade. Bol som neustále druhý, pol bodu pozadu. V ôsmom kole s Blackom proti Arthurovi Pijpersovi sa moja príprava na finále dostavila na hraciu plochu. Vedel som, že koniec je pre Blacka v poriadku. Potom som ho dokonca aj daboval, ale bohužiaľ som nevyužil svoju šancu. To však nebolo všetko také dôležité. Aby som turnaj vyhral, ​​musel som v poslednom kole tak či onak zvíťaziť nad Zwirom.

Ako sa staviate k takej nevyhnutnej hre?

Netlačil som na seba. Dovtedy som bol so svojím turnajom spokojný, hral som väčšinou dobre, to bolo v poriadku. Videl som od neho skôr tlak. Musel niečo brániť. Chcel som len hrať a zistiť, čo sa stane.

Hra to presne odráža.

No áno Spočiatku to bola z mojej strany zlá hra, otvorenie ma prepadlo. Prekvapil ma semi-slovanským a potom som ho chcel prekvapiť späť 5.Qd3, starou myšlienkou, ktorú proti mne kedysi hral Luca Moroni. Ale nepokračoval som dobre, čoskoro sa to zhoršilo a on ponúkol remízu. Odmietol som, stále som chcel vyhrať. Aby som ho aspoň dostal pod tlak na hodinách, potom som hral rýchlo. A to sa vyplatilo pri pohybe 38. Dovtedy premeškal niekoľko jasných ciest k remíze, nakoniec stanovil finále tak, že zostali štyri minúty času.

„Aspoň som ho chcel dostať pod tlak na hodiny“: V 38 rokoch ... Ke5? Nico Zwirs zastavil finále v tomto okamihu a Roven Vogel sa kvalifikoval do Challenger 2021. Nie je to triviálne, ale po 39. g5 rozhoduje duo bielych pešiakov o súbore g- a h. Čierny kráľ nemôže účinne brániť bielym pešiakom, pretože jeho vlastní pešiaci na e6 a f5 mu bránia v ceste ku kráľovi.

Máte už plán pre Challenger 2021?

Wijk môže byť skutočne dlhý, už som si to všimol počas jedenástich alebo dvanástich dní. Okrem šachu sa tam toho nedá veľa robiť. Vyzyvatelia sú ešte dlhší, 13 kôl. Turnaj ako tento sa dá zvládnuť len so skutočnou vášňou pre šach. Preto sa predtým dám na šachovú stravu, aby som mohol s veľkým nadšením sedieť pri šachovnici. Musím si však dať pozor aj na to, aby som nehrdzavel. Možno nájdem príležitosť na zahriatie, ale nemalo by to byť viac.

A šach?

Challenger 2021 bude najväčší a najsilnejší turnaj, aký som kedy hral. Ak chcem držať krok s úrovňou, musím vylepšiť svoje otvorenie.

Boli ste majstrom sveta do 16 rokov, čo sa odvtedy stalo? V rozhovore po získaní titulu pred štyrmi rokmi ste povedali, že sa teraz zameriava na titul GM.

Stále k tomu mierim. Spätne vidím, že som od roku 2016 necvičil zvlášť efektívne, takže som neurobil pokrok, aký som si predstavoval. Potom nastali zdravotné problémy a rok som nemohol hrať. To sa však podarilo prekonať. Momentálne veľa pracujem na svojich šachoch, veci sa opäť posúvajú vpred.