Guiseppe a Miláno z Frankfurtu ...

Sofia, nie úplne ďalšia trasa na maratón. Ale ani zo sveta nie.

Cesta nebola problémom, Wizz Air z Frankfurtu Hahn a vy ste tam boli s asi 80Ђ. Z letiska do hotela taxíkom a čisté ubytovanie bolo naozaj lacné na 36 room v dvojlôžkovej izbe vrátane veľmi dobrých raňajok.

Tento rok usporiadal Danny Dukov 30. Sofijský maratón a niektorí nemeckí bežci si našli cestu do bulharského hlavného mesta.

Je zaujímavé, prečo sa medzinárodná bežecká komunita stretáva v Sofii na sedemkolovom kurze. Guiseppeho a Milana z Frankfurtu sme už poznali z Kišiňova, zbierajú rôzne krajiny, v ktorých behali maratóny, rovnako ako Peter z Drážďan.
Ulli a Klaus z Münsteru zbierajú hlavné mestá EÚ, iní tu bežia prvý maratón.

Takmer v centre Sofie sa nachádza Národný štadión Vasiľa Levského, stredisko podujatí pre maratón, 16 km a 3 km beh.

Počiatočné dokumenty si bolo možné vyzdvihnúť v malej ambulancii niekoľko dní pred podujatím. Správy boli robené cez internet a na mieste sa platil štartovací poplatok iba 10 za maratón.
Netradične požiadavka na zdravotné osvedčenie, ktoré by nemalo byť staršie ako 3 dni. Mali sme všeobecné potvrdenie od rodinného lekára, ktoré stačilo, ale minimálne v piatok popoludní bola možnosť nechať si zmerať tlak priamo na mieste.
Podľa organizátora je to nevyhnutné z právnych dôvodov, pretože organizátor v Bulharsku sa nemôže ospravedlniť vyňatím aktívnej osoby zo zodpovednosti. Pre účastníkov maratónov je dokonca potrebné EKG, ktoré ste mohli urobiť asi 5Ђ v miestnej nemocnici.

Spolu s dvoma štartovými číslami, jedným aj na chrbát, s integrovaným časovacím čipom bolo pekné bavlnené tričko. Žiadny maratónsky jarmok, žiadna cestovinová párty, žiadne ďalšie triky.

Georgi Boulevard

Číslo štartovacieho čísla

Sofijský maratón

Odpadová taška na odev

frankfurtu

Elita krátko pred štartom (zľava doprava: víťazi 1 (číslo 23), 2, 4, 3 (číslo 87)

Uvoľnené čakanie na štartovaciu zbraň

V nedeľu sme nechali oblečenie v čiernych igelitových vreciach poskytnutých organizátorom, ktoré boli zapichnuté číslom. Druhé, identické číslo bolo nalepené na našom štartovom čísle. Všetko bezproblémové.

O 10. hodine pred štadiónom štartovalo asi 250 maratóncov na dvojpruhovom bulvári Georgi Boulevard, ktorý je uzavretý pre dopravu, v smere na Palác kultúry.

Mal pocit, že je ľahké doň preniknúť. Po asi 1,5 km vpravo Kulturpalast, potom pravá zákruta, v ktorej to bolo do kopca citeľne asi 10 metrov. Vľavo okolo výškovej budovy, potom to bolo asi kilometer s výhľadom na pohorie Vitoša, kde sme včera videli kostol Boyana, svetové kultúrne dedičstvo.
Hory sú tu vysoké až 2 200 metrov, samotná Sofia je už asi 540 metrov nad morom.
Všimli ste si, že už na štarte sme mali 10 ° Celzia s jasne modrou oblohou bez vetra. Ideálne maratónske podmienky, pretože ani v cieli sme nemali viac ako 15 ° C.

Teraz vľavo, o 100 m ďalej vľavo a bolo dosiahnuté prvé občerstvovacie miesto. Bola tam voda, ale na posledné kolo 4 hodinového maratónu to nestačilo.
Teraz pozdĺž parku mierne z kopca, doprava a znova na druhej strane bulváru Georgi Boulevard späť k štadiónu.

Najvyššia skupina ma dvakrát prepadla

Občas niekoľko divákov, ale často nám poskytli veľmi motivovanú podporu.
Ale bohužiaľ žiadne informácie o kilometroch na trase. Vedeli sme, že musíme zabehnúť 7 kôl v dĺžke 6 km a niekoľko stlačených.

Asi 300 m potom, čo sme prešli okolo štadióna, sme išli doľava cez orlí most a hneď potom opäť doľava smerom k cieľovému priestoru. Ďalších 300 metrov, potom bolo hotové prvé kolo.

Hneď za štartom/cieľom bol druhý vodný bod, tu bola spočiatku stále voda a voda, neskôr len, ale dostatočné množstvo vody.

Prvé tri kolá sme si rozdelili s bežcami na 16 km, ktorí štartovali 5 minút po nás, potom sa to na okruhoch pekne osamelo.

Dvakrát ma predbehla rýchlo bežiaca vedúca skupina, teda aspoň tak som vedel, ako vyzerá 2,23 hodinové tempo.

Sedem kôl mi išlo dobre, nemal som problémy s „monotónnou trasou“, ale rozbehol som ich a dokázal som sa motivovať k tomu, aby som odbehol prijateľný čas.

Neúnavní fanúšikovia, ktorí skutočne povzbudili všetkých bežcov

Nikdy nechodíš sám

frankfurtu

Naposledy za štadiónom

Keďže cieľový čas 4:50 minúty bol veľmi tesný, prskali aj ďalší bežci. Nakoniec však bolo v cieľovom čase zaregistrovaných iba 136 finišerov, z toho ohromujúcich 18 mužov a 3 ženy menej ako 3 hodiny, čo bolo pravdepodobne spôsobené veľmi štedrými cenovými peniazmi.

Lahcen Mokraji z Maroka zvíťazil za 2,22,42 a Silviya Danekova z Bulharska za 2,52,27.

Je škoda, že v zozname výsledkov nie sú časy na kolo a že vekové skupiny boli hodnotené iba veľmi obmedzene.

V cieli po získaní medaily a čistého výsledkového certifikátu nechýbala len voda, izo, jablkový džús a čaj, ale aj banán, jablko a čokoláda. Sprchy alebo masáže neboli ponúkané.