Kultúra

spoločnosti

Vedomosti

Stručné olympijské správy: Harting má na finále jeden hod

Vrhač diskov Robert Harting presvedčil v kvalifikácii a ako obľúbený išiel do finále. USA a Japonsko sú vo finále ženského futbalu, vodný potápač Patrick Hausding sebavedome vstupuje do semifinále. Boxerovi Stefanovi Härtelovi sa ušla medaila, taliansky chodec priznáva doping.

Otvoriť obrázok na novej stránke

Silný výkon: Robert Harting je určite najlepším favoritom v hode diskom

Atletika: Štvrtý deň atletických súťaží na olympijských hrách sa Robert Harting v utorok (20.45 h SELČ) sebavedome dostal do finále diskov. Dvojnásobný majster sveta a svetový jednotka číslo jeden nahodil na prvý pokus 66,22 metra a jasne prekročil štandard 65 metrov potrebný pre finále. Dvadsaťsedemročný mladík bol jednoznačne pred svojimi najťažšími konkurentmi. Dvojnásobný litovský olympijský šampión Virgilijus Alekna vedľa Hartinga, ktorý ako jediný v tomto roku hádzal na 70 metrov, neprekročil hranicu 63,88. Poľský majster Európy 2010 Piotr Malachowski zhodil 64,65. "Stále je tu veľa pokru. Mnohí nechcú ukázať všetko," uviedol Harting: "Som si istý, že Poliak bude zajtra hrať dobrú rolu." Ako druhý Nemec so 64,13 metrami sa do finále prebojoval aj Martin Wierig z Magdeburgu, ktorý sa krátko pred olympiádou zvýšil na 68,33 m. Markus Münch (LG Wedel-Pinneberg) dosiahol iba 59,95 metra a bol vyradený.

Futbal: Futbalové ženy USA porazili Kanadu iba s veľkými ťažkosťami na ceste k očakávanému zlatému hetriku. Voči hostiteľom majstrovstiev sveta 2015 zvíťazila vicemajsterka sveta v pondelok v olympijskom semifinále 4: 3 (3: 3, 0: 1) po predĺžení. Alex Morgan strelil víťazný gól v tretej minúte predĺženia. V napínavej hre sa Kanaďania ujali vedenia trikrát v riadnom hracom čase tromi gólmi Christine Sinclairovej (22./67./70.). USA znovu a znovu vyrovnávali dvoma gólmi Megan Rapinoe (54./70.) A premenenou penaltou Abby Wambachovou (80.). V novom vydaní štvrtkového finále majstrovstiev sveta 2011 budú USA čeliť majsterkám sveta v Japonsku, ktoré predtým zdolali Francúzsko 2: 1 (1: 0). Kanada hrá o bronz proti Francúzsku.

Potápanie: Patrick Hausding sa z trojmetrovej paluby dostal do olympijského semifinále. Druhá priečka európskeho šampionátu obsadila v pondelňajšom prípravnom boji štvrté miesto so 477,15 bodmi. Naopak Stephan Feck prerušil súťaž po nevydarenom výskoku. Najlepšie v súťaži s veľmi náročnými skokovými programami sa umiestnil Rus Iľja Sacharov s 507,65 bodmi. Olympijská dvojka v synchronizovanom výskoku z paluby zvíťazila pred olympijským šampiónom He Chongom. Číňania dosiahli zisk 500,90 bodu, tretí bol Američan Troy Dumais, ktorý mal 486,60 bodu. Pre Fecka bol koniec spečatený po druhom výskoku. Za tri a pol salto vpred stratil lipský muž kontrolu a tvrdo dopadol na chrbát: s nulovými bodmi sa prepadol späť na posledné miesto. Publikum v aquatickom centre v Londýne reagovalo pozoruhodne spravodlivo. Pri ďalšom výskoku 22-ročný mladík zožal veľa uznanlivého potlesku. Potom sa zo súťaže odhlásil zranený. Tento utorok má prísť semifinále a finále šiesteho z ôsmich rozhodnutí o olympijských skokoch do vody. V prvej päťke putovala zlatá medaila do Číny.

Box: Berlínskemu boxerovi Stefanovi Härtelovi sa ušla medaila. Vo štvrťfinále olympijského turnaja zvíťazila 24-ročná stredná váha v utorok večer v Londýne nad Britom Anthonym Ogogom s 10:15 bodmi. S víťazstvom a s ním spojeným vstupom do semifinále by bol Härtel minimálne bronzovým medailistom. Jeho dobyvateľ Ogogo teraz bojuje o postup do finále proti Brazílčanke Esquiva Falcao. Hlasná kulisa v hale 2 londýnskeho výstavného komplexu ponechala Härtela bez stopy, iba nie sudcov. Briti strelili všetky kolá, hoci Härtel vyhral jednoznačne minimálne druhé.

Chôdza: Londýnske olympijské hry majú svoj ďalší dopingový prípad. Alex Schwazer, olympijský šampión na viac ako 50 kilometroch chôdze v Pekingu pred štyrmi rokmi, dostal pozitívny test na Epo (doping krvi) - zjavne 30. júna. Oznámil to Taliansky národný olympijský výbor (CONI). Schwazer, ktorý do Londýna ešte nedorazil, bol s okamžitou platnosťou vylúčený z olympijského tímu. Podľa talianskej tlačovej agentúry ANSA Schwazer priznal svoju vinu. Údajne uviedol, že chcel byť na olympijských hrách silnejší. Dvadsaťsedemročný mladík chcel v sobotu štartovať nad 50 kilometrov.

Traťový bicykel: Olympijská šampiónka Kristina Vogel sa dostala do semifinále olympijských súťaží v dráhovej cyklistike a v utorok bojuje o medailu. Erfurtská žena, ktorá minulý štvrtok získala zlato v tímovom šprinte s Miriam Welteovou, mala navrch v dvoch jazdách vo štvrťfinálovom šprinte proti Litončanke Simone Krupeckaiteovej. V semifinále sú aj olympijská víťazka Keirin Victoria Pendleton a Austrálčanka Anna Meares.

Šťastný koniec pre skokanov do show?

Parkúrové skákanie: Nemeckí parkurári môžu dúfať v šťastný koniec na olympijských hrách. Deň po debakli s tímom sa v stredu prebojovali do individuálneho finále 35 najlepších jazdcov minimálne dvaja jazdci nemeckého tímu v Marcus Ehning a Meredith Michaels-Beerbaum. Naopak vypadla Janne-Friederike Meyerová, Christian Ahlmann už v sobotu súťaž opustil. Existuje teda aspoň šanca na malú útechu po tom, čo sa osemnásobný olympijský šampión musel vzdať v nedeľu v prvom kole tímovej súťaže.

Prekážkový šprint: Cindy Roleder a Carolin Nytra však dosiahli druhé kolo prekážkovým šprintom na 100 metrov. Vicemajsterka Európy z roku 2010, ktorá sa zranila pri príprave na olympiádu, skončila vo svojej jazde tretia za 13,30 s, zatiaľ čo Rolederová bola iba štvrtá v lone, ale medzi najrýchlejšími bola za 13,06 s. Najlepšie tri zo všetkých šiestich jázd a šesť najrýchlejších bežcov sa prebojovali do kvalifikácie. Najrýchlejšia bola austrálska obľúbená Sally Pearsonová za 12,57 s. Corinna Harrerová sa tesne prebojovala do olympijského semifinále na viac ako 1 500 metrov, ale bežec na 800 metrov Sören Ludolph semifinále jasne chýbal.

Volejbal: Nemeckí volejbalisti sú vo vyraďovacej časti - prvýkrát od roku 1972, keď NDR získala striebro. Tím národného trénera Vital Heynena ťažil z prehry 0: 3 (15:25, 20:25, 17:25) s majstrom Európy Srbskom proti olympijskému tretiemu Rusku. To znamenalo, že Nemecko už nemohlo obsadiť štvrté miesto pred posledným zápasom skupiny B v pondelok večer (23:00) proti svetovej jednotke Brazílii. Štvrťfinále sa uskutoční v stredu na londýnskom Earls Court.

Doping: Americký džudista Nicholas Delpopolo bol odsúdený za doping po kontrole súťaže na olympijských hrách v Londýne. Ako v pondelok oznámil Medzinárodný olympijský výbor (MOV), v moči 23-ročného olympijského siedmeho v triede 73 kilogramov sa našli stopy zakázaného kanabisu. Delpopolo bol diskvalifikovaný a vylúčený z olympiády.

Hokej: Nemecké hokejové dámy napriek najlepšiemu turnajovému výkonu vynechali semifinále olympijských hier. Proti Novému Zélandu to stačilo na výber národného trénera Michaela Behrmanna v poslednom zápase predkola, napriek veľkej prevahe, iba na 0: 0. Dva zásahy Nemcov neboli uznané. Tím DHB mal hru vyhrať s rozdielom minimálne troch gólov, aby predbehol Novozélanďanov, ktorí sú v tabuľke kvalifikovaní do semifinále. Je to prvýkrát od Sydney 2000, keď sa medailové kolo uskutoční bez nemeckých žien. V tom čase skončili siedmi, za ktoré teraz bojujú v Londýne.